Izvor: KoSSev|
– Prijavljeno 6 slučajeva u vezi sa Plavim kitom
Šest slučajeva u vezi sa ‘igrom’ Plavi kit, prijavljeno je Kosovskoj policiji u toku današnjeg dana. Svi slučajevi prijavljeni su direkciji Uprave policije u Prištini.
„Prema informacijama i proverama svakog od slučajeva – oni ima veze sa ogrebotinama na rukama, a žrtve u ovim slučajevima su priznale da su i druga deca upoznata sa ovom igrom i da čak igraju ovu igru,“ navode iz KP-a.
Kosovska policija još jednom apeluje na roditelje i odgovorna lica da dodatno kontrolišu decu tokom korišćenja interneta i igranja igrica.
08:05 – Kosovska policija upozorila na „Plavog kita“
Nakon izveštaja medija da se regionom širi ‘igra’ pod nazivom „Plavi kit“, koja poziva maloletnike na samopovređivanje, i kako se veruje, samoubistvo, Kosovska policija uputila je upozorenje javnosti. Ova igra još uvek nije „masovno“ stigla na Kosovo, ili bar Kosovska policija nema informacije/takav slučaj, ali policija želi da podigne nivo pažnje svih roditelja o potencijalnoj mogućnosti da „naša deca mogu postati plen ove izopačene i pogubne igre po njih“, poručili su iz KP-a.
Policija Kosova iznela je i više detalja o samoj „igri“ – ona je, dodaju, prema navodima medija, poreklom iz Rusije i od 2016. širi se društvenim mrežama. Nakon određenog vremena igranja, posle izvršavanja zadataka tokom narednih 50 dana igranja igre, koji mogu biti ekstremni – igrači pozivaju na samoubistvo.
„Neki od članova administracije igre ohrabruju mlade da sami sebi nanose povrede, ohrabrujući ih i da izgrebu svoju ruku, crtajući ‘plavog kita’,“ navode i dodaju:
Policija demantuje navode medija
U međuvremenu, mediji u Prištini javili su da su dva slučaja u vezi sa igricom „Plavi kit“ – zabeležena u Gnjilanu.
Ipak, iz Kosovske policije za gnjilanski region demantovali su ove navode, dodajući da, za sada, u ovom regionu nije zebeležen nijedan slučaj.
„Na 50. dan, deca koja igraju igru ozbiljno se podstiču, od strane administratora ove igre – da izvrše samoubistvo i uspešno završe igru.“
Iz policije istovremeno roditeljima poručuju kako da zaštite svoju decu – komuniciranje sa maloletnicima kako bi imali saznanja o tome šta gledaju kada koriste računar, smartfon, tablet, laptop, ali i kako bi prijavili i blokirali nepoznate osobe koje pokušavaju da komuniciraju sa njima i koje objavljuju poruke sa eksplicitnim i nasilnim sadržajem, te kako ne bi objavljivali lične podatke, naziv škole, broj telefona, adresu, ili bilo šta što bi dovelo do identifikacije deteta; podešavanje privatnosti na opremi koju koriste deca.
Ukoliko roditelji primete da dete ustaje neuobičajeno rano ujutru, ima nedostatak apetita, sate provodi na računaru, ili nekom sličnom elektronskom uređaju, gubi interesovanje za svakodnevne aktivnosti, trebalo bi odmah da se obrate psihologu i obaveste policiju, navode iz KP-a.
Objavili su istovremeno broj telefona 192, kao i mejl adresu – info@kosovopolice.com, i Fejsbuk stranicu – kosovopoliceZIMP, preko koje građani mogu da ih kontaktiraju