Одлуком Великих сила (Енглеска, Француска, Русија, Немачка, САД, Италија…) 1913. године створена је и призната Балканска држава Албанија.
Арбанашење Срба је почело давне 1934. године када је Албански краљ Зогу почео да спроводи затирања Србства. Укинута су права на изјашњавање о нацији, вери, школе на језику који није Албански, историја, култура, наслеђе. Они Срби који нису то хтели да прихвате бивали су хапшени и одвођени у затворе. Ту политику је наставио Албански председник Енвер Хоџа. Тада средином 1930-их Албанију је напустило 10.000 Срба.
- 1966. године доноси се декрет по коме се забрањује упис у матичне књиге рођене деце ако нису на Албанском језику.
- 1967. године се забрањује православна вера, док се цркве и богомоље руше или претварају у магацине.
Ова политика је настављена све до 1990. године.
У Србској средњовековној историји Скадар је уписан великим словима, јер су око Скадра и у Скадру живео велики број Србских племића који су градили Скадар, писали историју. Тако је описано и у народним песмама.
„ А какав је Скадар на Бојани!
Кад погледаш брду изнад града,
све порасле смокве и маслине
и још они грозни виногради;
кад погледаш стрмо испод града,
ал` узрасла шеница бјелица,
а око ње зелена ливада,
кроз њу тече зелена Бојана,
по њој плива риба свакојака,… „
Данас у Албанији живи 30.000 Срба, највише око Скадра. Они нису дозволили да се Србско име угаси.
Да се не заборави и не понови.
На РТС-у је 13. новембра 2010. године приказана емисија “Квадратура круга” аутора Бранка Станковића. Аутор се на добар начин позабавио темом “Како су Срби постали Албанци”, мислећи на Србе у Републици Албанији. Одлуком Великих сила (Енглеска, Француска, Русија, Немачка, САД, Италија…) 1913. године створена је и призната Балканска држава Албанија.
Извори: ФП Оливера Србска, новинар.де